معماری،آموزش معماری،معماری ایران،معماری اصفهان،معماری یزد،معماری آثار مشهور دنیا،مقاله معماری،جزوه معماری،پایان نامه معماری،معماری آسان،قبولی در رشته معماری،نقشه کشی،آموزش نقشه کشی،دانلود نرم افزار معماری،عکس معماری،بنایی،گالری معماری،طراحی معماری

دیدگاه سینماروها؛ بدون تعارف، بی رودربایستی!

دیدگاه سینماروها؛ بدون تعارف، بی رودربایستی!

دسته بندی : معماری ایران تاریخ : جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

خیلی از کارشناسان صرفا فروش بالای یک فیلم را دلیلی قطعی برای رضایت تماشاگران از آن نمی دانند
بانی فیلم-گروه سینمای ایران: آیا مرجعی برای کسب نظرات سینماروها درباره فیلمهایی که تماشا کرده اند و ارزیابی،جمعبندی و اعلام آنان وجود دارد؟! پاسخ تقریبا منفی است.غیر از برخی نظرسنجی های گذری و مقطعی، تقریبا تنها منبع قابل استناد برای درک نظرات تماشاگران درباره فیلمهای روی پرده رفته، همان فروش گیشه آنها در نظر گرفته می شود.در این باره،برخی به رواج روش سنتی تبلیغات دهان به دهان در ایران اتکا کرده و به عنوان یک شاخص برای اطمینان از رضایت تماشاگران از آن یاد می کنند.در این صورت پس باید نتیجه گرفت که همه فیلمهای پرفروش، فیلمهای خوب و تماشاگرپسندی بوده اند که مروری بر گیشه سالهای اخیر این حکم را نقض می کند. از سوی دیگر خیلی از کارشناسان صرفا فروش بالای یک فیلم را دلیلی قطعی برای رضایت تماشاگران از آن نمی دانند.این گروه معتقدند وقتی تماشاگران بعد از خروج از سالن امکان اعلام میزان رضایت یا نارضایتی شان از فیلم را مثلا با اجازه پس گرفتن پول بلیت ندارند،تکیه بر محبوبیت و خوش ساختی هر فیلمی به واسطه استدلال فروش بالا قابل قبول نیست.خب، بیراه هم نمی گویند.حتما شما هم بارها شاهد گلایه های تماشاگران از کیفیت فیلم هنگام خروج از سالن نمایش بوده اید.
مطلب حاضر مروری دارد بر آنچه کاربران درباره فیلمها در فضای مجازی نوشتند تا از خلال آن بتوان به تصویری از مطالبات سینماروها از فیلمسازان و سینمای ایران رسید.

«تگزاس»،پایین تر از «مصادره» و «خوب بد جلف»
از نظرات تماشاگران این طور برمی آید که «تگزاس» را در مقایسه با کمدی پرفروش این روزهای سینمای ایران یعنی «مصادره» پایین تر می دانند.ضمن اینکه کمدی محبوب «خوب بد جلف» که مشخصا «تگزاس» از روی دست آن ساخته شده،از نگاه تماشاگران فیلم بشدت بهتری است.در عین حال ساخته مسعود اطیابی طرفداران خود را هم دارد که آنرا فیلمی شاد می دانند،اما در مقایسه با منتقدان،وزن تعریفها خیلی کمتر است.به هر حال فیلم بعد از سه هفته اکران از مرز چهار میلیارد فروش گذشته که برای فیلمی با این کیفیت رقم بالایی هم هست.هر چند قطعا رویای سازندگان را برای هر گونه رکوردشکنی احتمالی به هدر داده است.
نکات مثبت از نگاه مردم
-خیلی فیلم شادی بود.پر از آهنگهای شاد و مناظر زیبای برزیل.کلی دلمون باز شد و خندیدیم.داستان فانتزی بانمکی داشت.
-زوج درخشانی و جمشیدی بی نظیره.
فیلم بسیار خنده دار و مفرحی بود.
-از خوب بد جلف پایین تر،از من سالوادور نیستم بالاتر بود.
نکات منفی از نگاه مردم
– افتضاح بود.کل فیلم فقط دلقک بازی بود!
– حیف پول… حیف وقت… به تقلید از من سالوادور نیستم ساخته شده و استفاده از یک خانم با شلوار جین تنگ و پارامترهای کاملا مشابه من سالوادور نیستم فقط برای فروش… مسخره!
– چرا از این فیلم اینقدر تعریف های اغراق آمیز شده؟گول این تعریف ها رو خوردم و رفتم ببینمش!برای خوب بد جلف واقعا از ته دل میخندیدم ولی برای این فیلم در حد دو سه بار لبخند زدم!شوخی های این دو نفر دیگه زیادی تکراری شده.تنها کسی که من دیدم داره از ته دل توی سینما میخنده یک پسربچه پنج ساله بود که صدای خنده های اون ،بیشتر بقیه رو میخندوند!
– اولا تگزاس به عنوان اسم فیلم جایی توی آمریکاست، حالا چه ربطی به لوکیشن برزیل دارد،نفهمیدیم! دوما فیلمنامه ضعیفی داشت؛بی شک آپشن بازی در برزیل علت موافقت بازی کردن درخشانی و جمشیدی بوده وگرنه اگر توی ایران ساخته میشد، بعید بود که در این فیلم بازی کنند.
– بشدت ضعیف بود. از حمید فرخ نژاد انتظار نمیرفت همچین فیلم هایی بازی کنه.
– تا وقتی مردم دست از رفتن به سینما به خاطر این فیلما برندارن ، همینجوری قراره شاهد فیلمای مسخره ای مثل این باشیم.
– ارزش نداره وقت بذاری به خاطرش بری سینما،فیلمنامه و مخصوصا کارگردانی بسیار ضعیف بود.پژمان جمشیدی داره خودش رو تکرار میکنه.
«چهار راه استانبول»، دو نیمه بد و خوب
در ارزیابی «چهار راه استانبول» به کارگردانی مصطفی کیایی از نگاه مردم به یک نقطه مشترک می رسید.اغلب تماشاگران این فیلم را به دو نیمه خوب یا معمولی و بد تقسیم کرده و در رتبه پایین تری از فیلمهای قبلی او دانسته اند.
به طوری که در نیمه نخست قصه و شخصیتها تقریبا قوام می یابند و تماشاگر جذب فیلم می شود،ولی از نیمه دوم و با ریزش ساختمان پلاسکو در قصه،فیلم افت شدیدی می کند.خیلیها هم فینال فیلم را نپسندیده اند.در هر حال با توجه به فروش فیلم که بعد از حدود یک هفته به زحمت مرز نیم میلیارد را رد کرده،بعید به نظر می رسد بتواند مثل فیلمهای قبلی کیایی، گیشه خوبی را تجربه کند.گلایه های کارگردان از عدم همکاری سینماها هم شاید بهانه ای باشد تا فروش نازل احتمالی فیلم را بشود در آینده با آن لاپوشانی کرد!
نکات مثبت از نگاه مردم
-جلوه های ویژه فیلم که فوق العاده است.
– بازی های مهدی پاکدل،سحر دولتشاهی و رعنا آزادی ور چشمگیر و جذاب است.
– فیلم تا زمان ریزش پلاسکو خیلی خوب و تأثیرگذار بود. اما بعد از ریزش، کلا به سمت فیلم فارسی ها و شعارهایی که در فیلم ها رایج است، می رود و ادامه داستان به راحتی قابل پیش بینی بود. دقیقا همان چیزی که همه انتظار داشتند، از شخصیت های داستان نمایش داده شد.
– بسیار خنده دار و دارای یک ریتم خوب.
نکات منفی از نگاه مردم
-بازی بهرام رادان و محسن کیایی بد و تکرار بازیهای قبلی شان بخصوص در فیلم «بارکد» است.
– نیمه اول فیلم خیلی جذاب و تاثیر گذاره اما بعد از ریزش پلاسکو انگار دست کارگردان هم از داستان خالی میشه و شخصیت ها رو به پایان چندان خوبی هم نمیرسونه.
– فیلم خیلی شعاری بود و بعضی جاها لوده بازیایی داشت که اصلا به موضوع و داستان نمیخورد شخصیت پردازیها متوسط بود و شبیه بقیه شخصیت های مصطفی کیایی شده بود.
– تراژدی پلاسکو رو تبدیل به فیلم کمدی کردن!
– فیلم تا زمان آتش گرفتن پلاسکو قابل تحمله،بعد آتش گرفتن پلاسکو با ضعف شدید در فیلمنامه و بازی ها مواجهیم.یه سری دیالوگ ها شعاریه و از فیلم بیرون میزنه. سکانس پایانی فیلم بسیار مضحک و بیخوده.
-وای خدایا مگه میشه به فاجعه به این بزرگی خندید و ازش کمدی درست کرد.
– فیلمنامه بشدت آشفته به اضافه حرف های سیاسی شعاری و بیانیه مانند فیلم مشمئز کننده است، ولی خدا بده برکت حرف ها و شوخی جنسی دوباره مردم رو با اشتیاق به سالن سینما می فرستد!
– واقعا خیلی بد، تکراری، شعاری، بسیار ضعیفتر از آثار قبلی خود سازنده. کاش به جای ساختمان پلاسکو، یک ساختمان یا برج انتزاعی را به عنوان مکان رخ دادن نقطه بحران فیلم قرار می داد، مطمئنا از زننده بودن کار تا حدی می کاست.
– بر خلاف فیلمهای قبلی کیایی این فیلم یک درجا زدن بود و مخلوتی از «خط ویژه» و «بارکد» بود.

نوشته دیدگاه سینماروها؛ بدون تعارف، بی رودربایستی! اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.