معماری،آموزش معماری،معماری ایران،معماری اصفهان،معماری یزد،معماری آثار مشهور دنیا،مقاله معماری،جزوه معماری،پایان نامه معماری،معماری آسان،قبولی در رشته معماری،نقشه کشی،آموزش نقشه کشی،دانلود نرم افزار معماری،عکس معماری،بنایی،گالری معماری،طراحی معماری

مافیای سینما خداحافظی می کند؟!

مافیای سینما خداحافظی می کند؟!

دسته بندی : معماری ایران تاریخ : جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

شورای عالی اکران جای خالی شورای عالی سینما را پر می کند؟!/ سینما با فیلمهای جدید به استقبال ماه رمضان می رود

بانی فیلم-گروه سینمای ایران، هادی اعتمادی مجد: در جلسه دوشنبه گذشته کارگروه صنفی اکران اعلام شد که طبق دستور معاونت ارزشیابی، شورای عالی اکران بزودی تشکیل می شود. شورایی که گویا با حضور نمایندگان اصناف در تلاش خواهد بود تا به موارد مطرح شده در آیین نامه جدید اکران جامه عمل بپوشاند.هر چند دقیقا مشخص نیست که این شورا چگونه وظایف خود را با کارگروه اکران تفکیک خواهد کرد و یا تصمیمات آن در راستای سیاستهای شورای صنفی نمایش خواهد بود یا یا مکمل و ناظر بر آن؟! ضمن اینکه باید دید تصمیمات اتخاذ شده در آن ضمانت اجرایی محکمی خواهد داشت یا خیر؟!
وعده تشکیل قریب الوقوع شورای عالی اکران تشکیل و نهایتا انحلال شورای عالی سینما در اوایل سال ۹۵ را به خاطر می آورد.حجت ا… ایوبی رییس وقت سازمان سینمایی همان مقطع در گفت وگویی درباره این شورا گفته بود: «از همه کسانی که عضویت در شورای عالی سینما را پذیرفتند جدا تشکر می کنم، ولی اکثریت قریب به اتفاق همین بزرگوارانی که پذیرفتند عضو شورای عالی سینما شوند در اولین جلسه معتقد بودند که این نهاد اساسا درست متولد نشده و یک فرزند ناقص الخلقه است. این دیدگاهی است که در شورای عالی سینما وجود داشت ولی ما حقیقتا در آن ماه های پر التهاب اول کار خیلی فرصت بررسی همه جانبه این را که آیا این نهاد که تاسیس شده اتفاق خوبی است یا خیر نداشتیم و تصورمان این بود که سرنوشت سازمان سینمایی به شورای عالی سینما گره خورده و این دو نهاد به هم مربوط هستند ولی بعد که جلسات تشکیل شد، متوجه شدیم سازمان سینمایی یک سازمان مستقل است و نیازی نیست باالی سر این سازمان نهادی به نام شورای عالی سینما وجود داشته باشد.دکتر روحانی به عنوان رییس دولت یازدهم معتقد هستند که کارهای تخصصی باید در نهادهای تخصصی و توسط افراد مربوطه دنبال شود و در همین راستا کارهای فرهنگی را به وزیر فرهنگ واگذار کرده اند و بارها گفته اند ورود به جزئیات امورتخصصی نه درست است نه کارشناسانه. ایشان معتقد است مسایل فرهنگی باید در سطح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حل و فصل شود. آقای وزیر هم وزیر باسابقه ای هستند و مسایل را به بخش های تخصصی واگذار کرده اند و حال با چنین رویکردی اینکه ما همه مسایل سینما را در جلسه با رییس جمهور حل و فصل کنیم، راه و روش این دولت نیست.ما امروز بعد از ۲ سال به این نتیجه رسیده ایم آقایان اعضای محترم شورای عالی سینما مالحظه ای که داشتند کامال درست است و مقدمات این را فراهم می کنیم که شورای عالی سینما دیگر نباشد». با این وصف باید دید شورای عالی اکران با محوریت پرداختن به کدام یک از مسائل مبتال به سینما وار گود خواهد شد و آیا دوام آن بیش از عمر شورای عالی خواهد بود یا خیر.بویژه اینکه ترکیب این شورا نیز باید متشکل از چهره های بی طرف و موجهی باشد که تصمیمات آنان و خروجی جلسات،کم یا زیاد مورد قبول
همه سینماگران قرار گیرد. تشکیل شورای عالی اکران، هشتم اسفند سال گذشته در بخشی از نامه سازمان امور سینمایی سینمایی، سمعی و بصری به رسانه ها و اصناف ابلاغ شد.در باب مسولیت این شورا نیز مواردی چون رسیدگی به عملکرد کارگروه اکران و نظارت بر اکران عادلانه و ایجاد تنوع در نمایش فیلم ها ذکر شده بود و اینکه جلسات آن باید با حضور معاون نظارت و ارزشیابی سازمان امورسینمایی و سمعی و بصری برگزار شود. در هر حال تحقق اهداف این شورا می تواند دستهای آنچه از سوی برخی از اهالی سینما «مافیای اکران» خوانده می شود را از سر سینما کم کند و یا در خوشبینانه ترین حالت از گستره نفوذ آن به نفع سایر فیلمها بکاهد.
تصمیمات جلسه اخیر کارگروه اکران
درجلسه اخیر کارگروه اکران همچنین مواردی مطرح شد که از جمله بندهای مهم ایین نامه جدید اکران هستند.از جمله اینکه سرگروهها طبق نظامنامه موظف هستند که قراردادهای حال و آینده را اعلام کنند.ضمن اینکه مقرر شد آسیب شناسی چرخه اکران، استفاده بهینه از همه ظرفیتها برای اکران فیلمهای سینمایی، مقطع زمانی آغاز پیش فروش فیلمها و … طی جلسات بعدی کارگروه صنفی اکران مورد بررسی و اقدامات مقتضی صورت خواهد گرفت.
در این جلسه کارگروه اکران رضا سعیدی پور، غلامرضا فرجی و محمدرضا صابری (نماینده انجمن سینماداران)،محمد احمدی و محمود رضوی (نماینده تهیه کنندگان)، بیژن امکانیان (نماینده کانون پخش)، محسن امیریوسفی (نماینده کانون کارگردانان)،ضیا هاشمی (نماینده دبیر کمیته انضباطی)، قطبی (نماینده دبیر کارگروه)،محمدرضا فرجی (نماینده مدیرکل سینمای حرفه ای)، منوچهر شاهسواری (نماینده مدیرعامل خانه سینما)، ابراهیم داروغه زاده (نماینده معاونت ارزشیابی) حضور داشتند.
فیلمهای جدید از چهارشنبه می آیند
یکی دیگر از مصوبات این جلسه تعیین تکلیف فیلمهای جدید بود.بر این اساس شش فیلم از چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت همزمان با روز نیمه شعبان اکران خود را آغاز خواهند کرد.
این فیلمها عبارتند از:
۱ .اکران فیلم سینمایی «چهارراه استانبول» به جای «فیلشاه» در سرگروه آزادی
۲ .اکران فیلم سینمایی «خجالت نکش» به جای «لاتاری» در سرگروه استقلال
۳ .اکران فیلم سینمایی «آنسوی ابرها» به جای «مصادره» در سرگروه جوان
۴ .اکران فیلم سینمایی «جشن دلتنگی» به جای «خرگیوش» در سرگروه زندگی
۵ .اکران فیلم سینمایی «خوک» به جای به «وقت شام» در سرگروه کورش
۹ .اکران فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» به جای «لونه زنبور» در سرگروه ایران

نوشته مافیای سینما خداحافظی می کند؟! اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 3
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.