معماری،آموزش معماری،معماری ایران،معماری اصفهان،معماری یزد،معماری آثار مشهور دنیا،مقاله معماری،جزوه معماری،پایان نامه معماری،معماری آسان،قبولی در رشته معماری،نقشه کشی،آموزش نقشه کشی،دانلود نرم افزار معماری،عکس معماری،بنایی،گالری معماری،طراحی معماری

فراخوان جشنواره سیار، اتاق روشن

فراخوان جشنواره سیار، اتاق روشن

دسته بندی : معماری ایران تاریخ : سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع
  • زمان و محل برگزاری
  • نهاد اجرایی

بیانیه جشنواره سیار، اتاق روشن:
«اتاق روشن» در ادبیات مرتبط با تصویر در کنایه‌ای از «اتـاقِ تـاریک» به کار رفته و معنا یافته است. اتاق تاریک، اتاقی است با روزنه ای باریک بر یکی از جداره‌هایش که نفوذ پرتوهای نور از آن، تصویر واژگونه‌ای از جهان بیرون بر دیوار رو به رویی آن ایجاد می‌کند؛ به این ترتیب اگر روزنه مشرف به «شهر» یا خیابانی پُررفت‌وآمد باشد، تصاویر متحرک ایجاد شده به مانند «سـینما» بازتابی خواهد بود از آنچه در بیرون از اتاق، در «جـایی دیـگر»، در حال وقوع است.

اما این اختراع شگفت انگیز تنها مبتنی بر کشفی دیرهنگام بود، چرا که انعـکاس تصـویری واژگونه از واقـعیت بر روی پرده، دقیقا مشابه سازوکاری است که در ساختار چـشـم انسان به هنگام دیدن اتفاق می‌افتد: نور از روزنۀ مردمک وارد «اتــاق تــاریکِ» چشـم می‌شود و به این ترتیب تصویری وارونه بر پردۀ شبکیه نقش می‌بندد. اما واقعیت آن است که اصلاح مجدد این تصویر وارونه و تطبیق آن با جهان واقع کاری است که مغـز انجام می‌دهد. پس به تعبیری مغـز انسان «اتـاق روشـن» اوست، آنجا که تصاویر بازنمایی‌شده دوباره باژگونه شده و معنا می‌یابند.

«جشنوارۀ سیار» پیش از هر چیز قصد دارد روزنه‌ای باشد به جهانِ واقعیِ بیرون از «اتـاق تـاریک» تا تصویری تا حد امکان با وضوح از شـهرها، معـماری و به طور کلی محیط‌های ‌انسان‌ساخت بازبتاباند. اتاق تاریکِ کانون «معـماری و شـهر» که برای حدود سه سال در مــوزۀ هــنرهای معــاصر تــهران در قلب تهران برپا بود‌، در آخرین روزهای اردیبهشـت‌ماه ۱۳۹۷ طی رویدادی هماهنگ به میزبانی چـهارده شـهر از سـراسـر ایـــران پا از خانۀ همیشـگی خود فـراتر می‌گذارد تا امکانی فراهم آورد برای تماشای تصـاویر و تجربه‌های متنوع پیرامون موضوع معماری و شـهر.

بر این جشنواره نام «اتــاق روشــن» گذاشــته‌ایم چرا که امید داریم در فـرآیند مشـارکتیِ برگـزاری آن، بتوانیم فرآیند انطباق تصاویر با واقعیت‌های پیرامونیِ امروزمان را بهبـودی کـیفی بخشیم. به این ترتیب «جشـــنوارۀ سیار؛ اتـــاق روشن» قرار است بیش از فیلم دیدن، در مورد دیدن وضعیت اکنون خودمان از روزنـۀ فیلم‌ها باشد. واقعیت آن است که بازنمایی تصویری مشترک در پانـــزده بستر جغـرافیایی و فـرهنگی متفاوت، نمی‌تواند خروجی مشابهی داشته باشد زمانی که هر یک از این شهرها به شیوۀ خود تصویر بازنمایی شده را درک، اصلاح، و توصیف می‌کنند. این جشنواره بیش از هر چیز دعوت از تمام آن‌هاییست که فعـالانه به تماشـای اتـاق تـاریک از روزنۀ کــانـون معــماری و شــهر مــوزۀ هنــرهای معـاصر تهـران می‌نشینند تا آن را تبدیل به اتـاق روشـنی برای فهم وضعیت اکنون در بسترهای زیست متفاوت خود کنند.

ثبت‌نام:

t.me/AUCtmoca

instagram.com/a.u.circle

زمان: ۲۱- ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ همزمان در ۱۴+۱ شهر ایران

ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

نوشته فراخوان جشنواره سیار، اتاق روشن اولین بار در رویدادهای معماری پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.