معماری،آموزش معماری،معماری ایران،معماری اصفهان،معماری یزد،معماری آثار مشهور دنیا،مقاله معماری،جزوه معماری،پایان نامه معماری،معماری آسان،قبولی در رشته معماری،نقشه کشی،آموزش نقشه کشی،دانلود نرم افزار معماری،عکس معماری،بنایی،گالری معماری،طراحی معماری

مردم بهترین برنامه های نوروزی رادیو را انتخاب کردند

زهره زمانی
برای نخستین بار جشنواره مردمی برنامه های نوروزی رادیو به همت اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما و روابط عمومی معاونت صدای رسانه ملی با حضور شبکه های سراسری رادیو ایران، جوان، تهران، سلامت،صبا، فرهنگ و ورزش برگزار شد، در این جشنواره بهترین و پر شنونده ترین برنامه ها رادیویی نوروز را مردم انتخاب کردند.
هر چند درخواست حضور رادیو در جشنواره نوروزی رسانه ملی ، توسط روابط عمومی سازمان صداوسیما در روز پایانی سال ۹۶ و در یک بخشِ برنامه های برتر نوروزی رادیو صورت پذیرفت، با این حال رادیو این فرصت را مغتنم شمرد و با راهبری و تاکید دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی مبنی بر حضور مناسب و همکاری شایسته با ستاد برگزاری جشنواره ، برنامه ریزی و اطلاع رسانی گسترده در قالب تولید آنونس متمرکز رادیویی و دو تیزر تلویزیونی(موشن گرافی و رئال)، در دستور کار روابط عمومی صدای رسانه ملی قرار گرفت که با همت شبکه های رادیویی، تلویزیونی و اصحاب رسانه، در کوتاه ترین زمان اطلاع رسانی مناسب انجام شد.
بر این اساس ،رادیو جوان با برنامه «عید من» ،رادیو ایران با برنامه «عیدانه و لبخند» ،رادیو تهران با برنامه «گل و بلبل» رادیو فرهنگ با برنامه «ساز نوروز» رادیوورزش با برنامه «عصر بهاری» رادیو صبا با برنامه «روز صبا نوروز صبا» و رادیو سلامت با برنامه «به سمت بهار» رتبه های اول تا هفتم را به خود اختصاص دادند.
البته تعمیم این جشنواره مردمی به دیگر مناسبت‌ها در طول سال ،گام بزرگی در راستای تقویت جشنواره و تشویق برنامه‌سازان رادیویی خواهد بود.معرفی برنامه های شاخص رادیو، در هر شبکه باعث می شود مخاطبانی که کمتر سراغ رادیو می روند با این برنامه ها آشنا شده و رادیو هر روز شاهد افزایش شنونده باشد.

اما این سوال مطرح می شود که برنامه سازان چه معیارها و ملاک هایی را در نظر گرفتند که مخاطبان آن را شنیدند.

«عید من» رادیو جوان
رادیو جوانی ها بعد از خوردن صبحانه با شنیدن برنامه «عید من» حالشون ،خوب ، خوب می شد.چون «عید من »همه چی براشون داشت. این برنامه هر روز با اجرای فرزاد حسنی ساعت ۱۰:۰۰ صبح پخش می شد.فریبرز گلبن(تهیه کننده)می گوید: پرداختن به مسائل جوانان با نگاه طنز و توجه به مشکلات جامعه جوان کشوراز دلایلی است که مردم به برنامه بیشتر توجه کردند.در ابتدای برنامه سوالی را در مورد مسائل روز مطرح می کردیم واز مخاطبین میخواستیم با گفتن جواب ، در برنامه مشارکت داشته باشند.ضمن اینکه مهمانان برنامه هم نقش مهمی در جذابیت داشتند ، که از بین هنرمندان و ورزشکاران انتخاب می شدند.

«عیدانه و لبخند» رادیو ایران
بیش از دو سال است که « رادیو جمعه» با بهره گیری از هنرمندان قدیمی طنز رادیو در کنار بازیگران جوان موفق شده است ، مخاطبان زیادی را به خود جذب کند و آغاز گر نسل سوم برنامه های طنز صبح جمعه باشد.قدوسیان (تهیه کننده)می گوید: یکی از دلایلی که این برنامه شنیده شد ،قطعا بحث محتوایی آن بوده است.اینکه ما همیشه سعی کرد یم ،صدای مردم باشیم و مشکلات آنها را با زبان طنزبه گوش مسئولین برسانیم. فضای برنامه به لحاط فرم و اجرا فضایی کاملا شاد هست. تا جایی که اگر مخاطب کسالت و ناراحتی داشته باشد ،به محض آنکه پیچ رادیویش را باز کند حالش بهتر می شود.در حال حاضر ۵۳ نفر اعم از بازیگر ،نویسنده ،نوازنده ، خواننده و مسئولین کارهای فنی با «صبح جمعه» همکاری می کنند.سوژه های «عیدانه و لبخند» مواردی بود که مردم در ایام عید با آن سر و کار داشتند ضمن اینکه ۳۴ طنز آهنگ برای ایام عید توسط هنرمندان تولید شد.

«گل و بلبل» رادیو تهران
در دورهمی های خانوادگی عموما بازی اسم و فامیل مورد توجه قرار می گیرد و چه زیبا رادیو تهرانی ها توانستند در بخشی از مسابقه انتقال دهنده ی این فضای شاد باشند.
میثم عبدی (تهیه کننده )برنامه «گل و بلبل» می گوید: دو عامل« مسابقه» و «اجرای نمایش لطیفه های نوروزی »باعث توجه و همراهی بیشتر مخاطبان شده است. سوالات معکوس ،روایت حکایت کهن توسط گویندگان با تاٌکید بر فضای طنز و سرگرمی،توجه به استعدادها و خلاقیت های مخاطب در زمینه خوانندگی، تقلید صدا، اجرای رادیویی، دکلمه و شعر دیده شد همچنین در بخش اجرای لطیفه ها گویندگان برنامه با توجه به مسابقه و توان اجرای نمایشی و تیپیکال، لطیفه های ارسالی از طرف مخاطبان را بصورت زنده به نمایشی کوتاه تبدیل می کردندکه با استقبال مخاطبان مواجه شد.

«ساز نوروز »رادیو فرهنگ
دو تیم برنامه سازبا تهیه کنندگی هادی موسوی نژاد و پرویز جمالی با هدف تفریح و سرگرمی به مدت ۱۶ روز به بیان موضوعاتی چون عمو نوروز،کارنامه اعمال در سالی که گذشت،هفت سین ،تولد،گل و بلبل ،پیک نوروزی و سفر،خاطرات عید دیدنی ،آرزوهای جدید، طبیعت گردی،سوغاتی و تنبلی پرداختند.همچنین هر روز سه قطعه نمایشی طنز با موضوع برنامه تهیه و تولید شد و بازی های نوروزی روایت و مناطق نوروزی در آیتم «عید کجا بریم »؟معرفی شد ،بررسی بهار در ادبیات فارسی ،تولید آنونس هایی مربوط به شعار سال و ارتباط با کاروان های راهیان نور و مشارکت مردم در گفتن جواب به سوال مسابقه عواملی است که باعث
می شود ،رادیو فرهنگ نیز دیده شود.

«عصر بهاری» رادیو ورزش
سید مرتضی سید محمدی ویوسف فرجی تهیه کنندگان «عصر بهاری» بودند که با توجه به تعطیلی رسانه های مکتوب و محدود شدن منابع موثق خبری، سعی کردند ،در کنار گوینده ی خوب، از کارشناس خبره هم استفاده کنند تا علاوه بر جنبه ی سرگرمی برنامه، شنونده در جریان اخبار مهم ورزش ایران و جهان نیز قرار بگیرد. توجه و تلاش کارشناس ورزشی هم بر این نکته بوده تا در حین اعلام عناوین ورزشی، به جزئیات بیشتری از خبر بپردازد که این مهم در جلب و رضایت شنونده تأثیر به سزایی داشته است.
فرجی می گوید: لحاظ چند آیتم با درون مایه ی طنز همچون مروری بر خبرهای سال ۹۶ برای تنوع سمعی مخاطب، نکته ی دیگری بود که در این برنامه مد نظر قرار گرفت.در قسمت گفتگو، تلاش مصاحبه کننده بر این بود تا با طرح سوالات جذاب، جواب های ویژه و جالبی را از مصاحبه شونده بگیرد که این مهم در فضایی صمیمی و به دور از کلیشه اتفاق افتاد.

«روز صبا ،نوروز صبا »در رادیو صبا
در شبکه ای که «خشم » ممنوع است و همه باید بخندند ،مسلم است ، تیمی که برنامه ای را هدایت می کند نیز آدم هایی بشاش و خندانند که بتوانند فضای خوبی را برای شنوندگان به وجود بیاورند .
سحر جولایی یکی از تهیه کننده های برنامه «نوروزنامه» که به همراه علی رضا محمد نیا تهیه کنندگی برنامه های ویژه نوروز را بر عهده داشته،می گوید:عوامل برنامه فقط به این موضوع فکر می کردند ، که مخاطبانشان،در لحظاتی که برنامه پخش می شود از قیل و قال زندگی رها شده و لبخند بزنند.برای همین نه تنها از مسئله ای انتقاد نکردند ،بلکه روایتگر خبرها و اتفاقات بد نیز نبودند.با وجودی که این برنامه در ساعاتی پخش می شد که مخاطبانش تازه از خواب بیدار شده یا در حال سفر و رانندگی در جاده اند اما باز هم شنیده شد چون نه تنها نکات مربوط به نوروز در قالب طنز بیان شد بلکه با وجود موسیقی ها ی شادو لذت آفرین ،«مخاطب »همچنان روی موج رادیو ماند.

«به سمت بهار»رادیو سلامت
عوامل برنامه ساز«به سمت بهار» این دفعه ساختار شکنی کردند به جای اینکه داخل استودیو بنشینند و سوال های مردم را از کارشناسان بپرسند ، به قصد سفر به یکی از شهرهای دیدنی ایران ،همراه با میهمانان و کارشناسان خود سوار بر قطاری شدند و به موضوعات مختلفی همچون بهداشت و تغذیه در سفر، دید و بازدیدهای نوروزی، نکات ایمنی در رانندگی و گردشگری پرداختند.
سولماز عطایی سردبیر و تهیه کنننده می گوید: ما به صورت کارشناس نمایشی نکات سلامتی را به شنوندگان خود انتقال دادیم. که فکر می کنم یکی از نقاط قوت برنامه و پر مخاطب بودنش همین بوده است.به طور مثال مش صفر» خدمه قطار ،شرح حال ماجرا هایی را که اتفاق می افتاد را برای پزشک قطار دکتر یا سر یوسفی شرح می داد و او از کمک های اولیه به اشخاص حادثه دیده صحبت می کرد. همچنین علی رضا تابان در نقش توریسمی خارجی همراه با مسافری بومی در رستوران قطار در باره غذای مورد علاقه ی خود صحبت
می کردند و دکتر منصور رضایی کارشناس تغذیه در باره ی خواص غذایی آن می گفت.

نوشته مردم بهترین برنامه های نوروزی رادیو را انتخاب کردند اولین بار در بانی‌فیلم پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.