معماری،آموزش معماری،معماری ایران،معماری اصفهان،معماری یزد،معماری آثار مشهور دنیا،مقاله معماری،جزوه معماری،پایان نامه معماری،معماری آسان،قبولی در رشته معماری،نقشه کشی،آموزش نقشه کشی،دانلود نرم افزار معماری،عکس معماری،بنایی،گالری معماری،طراحی معماری

خوراکی‌های پرطرفدار فضانواردان

خوراکی‌های پرطرفدار فضانواردان

دسته بندی : معماری ایران تاریخ : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

بی وزنی در فضا اثرات متفاوتی بر بدن انسان می‌گذارد. وقتی بدن فضانوردان در این شرایط یا وضعیت میکروگرانش قرار می‌گیرد، علاوه بر اینکه گاه و بیگاه به آنها حالت تهوع دست می‌دهد، توانایی چشایی خود را از دست داده و دیگر قادر نخواهد بود مزه‌ی خوراکی‌ها را درک کنند. این مسئله موجب می‌شود که خوراکی‌ های پرطرفدار فضانواردان با محبوبترین‌ خوردنی‌های ما در زمین قدری تفاوت پیدا کند.

مشکل اساسی خوراکی‌ها در فضا خرد شدن آنهاست، خوراکی‌های برشته که با گاز زدن آنها، خرده های بسیاری ایجاد می‌شود در فضا بسیار خطرناکند چرا که این خرده‌ها در هوا پراکنده شده، در چشم و گوش فضانوردان رفته و حتی روند تنفسشان را نیز دچار مشکل می‌کنند.

به غیر از این مشکل، غذاهای فرستاده شده به فضا اصولاً باید برای مدت زیادی باقی بمانند و خراب نشوند چرا که این خوراکی‌ها باید روند آزمایش، بسته‌بندی، انتقال و سفر فضایی را سپری کرده تا به دست فضانوردان برسند. این مسئله موجب می‌شود که یک سال طول بکشد تا روند ارسال یک میان وعده تا خوردن آن در فضا به طور کامل سپری شود.

به همین علت است که ناسا روش‌های به خصوصی برای آماده سازی و بسته‌بندی خوراکی‌ها به کار می‌بنند. این روش‌ها در پاره‌ای از مواقع موجب می‌شوند که غذاها و خوراکی‌ها خشک شده یا حتی آنزیم‌ها و میکرو‌ارگان‌های موجود در آن به طور کلی نابود شوند.

20150611 nasa food 5 - خوراکی‌های پرطرفدار فضانواردان

از سوی دیگر، فضانوردان با قرار داشتن در وضعیت میکروگرانش که در واقع به شرایطی گفته می‌شود که نیروی گرانش دقیقاً صفر نیست و مقدار کمی از آن وجود دارد، شرایط بدی را تجربه می‌کنند. سینوس‌های آنها در تمامی مدت حضورشان در فضا بسته شده و به مدت چندین ماه حالتی مانند سرما خوردگی را تجربه خواهند کرد که مشخصاً خوشایند نیست. مسماً در این وضعیت خوراکی‌ها هم مزه خوبی نخواهند داشت.

مشکلات بدنی و پروسه‌ی سخت آماده سازی محصولات غذایی موجب شده که خوراکی‌ های پرطرفدار فضانوردان محدود شوند. به گزارش ناسا، غذاهایی همچون بیف استراگانوف، مرغ پادشاهی (یک غذای فرانسوی)، املت مکزیکی، غذاهای محبوب فضانوردان را تشکیل می‌دهد.

150130130751 space food 12 super 169 - خوراکی‌های پرطرفدار فضانواردان

از سوی دیگر کوکتل میگو، تکه‌هایی از ماهی، میوه و سبزی خوراکی‌ های پرطرفدار فضانواردان به حساب می‌آیند و جالب اینجاست که ترب کوهی، در زمره‌‌ی این خوراکی‌ها قرار دارد که از نظر فضانوردان مفید‌ترین خوراکی‌های موجود در فضا است.

البته شرایط خورد و خوراک فضانوردان آنقدر هم سخت نیست. در پاره‌ای از مواقع خانواده‌های آنها می‌توانند خوراکی‌های محبوبشان را نیز برایشان بفرستند. برای مثال تاکنون قوطی‌های قهوه‌ی آماده، شکلات، کیک میوه‌ای، کلوچه، پاپ کرن و حتی بستنی نیز به فضا فرستاده شده‌اند. خوراکی‌هایی که اگر به خرده‌هایشان توجهی نشود ممکن است خطرناک بوده و مشکلاتی اساسی ایجاد کنند.

The post خوراکی‌های پرطرفدار فضانواردان appeared first on دیجیاتو.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 3
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.