معماری،آموزش معماری،معماری ایران،معماری اصفهان،معماری یزد،معماری آثار مشهور دنیا،مقاله معماری،جزوه معماری،پایان نامه معماری،معماری آسان،قبولی در رشته معماری،نقشه کشی،آموزش نقشه کشی،دانلود نرم افزار معماری،عکس معماری،بنایی،گالری معماری،طراحی معماری

حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینه

حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینه

دسته بندی : معماری ایران تاریخ : شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

حسین امانت متولد ۱۳۲۱ شمسی است. آثار معدودی از او متعلق به دوران پهلوی دوم در ایران بر جای مانده است، اما همین چند اثر نیز به او جایگاه ویژه‌ای در معماری معاصر ایران بخشیده است. امانت در خانواده‌ای بهائی به دنیا آمد که اصالتی کاشانی داشتند. امانت ابتدا به تحصیل در رشته‌ی مکانیک مشغول شد اما مدتی بعد در جریان یکی از سفرهایی که به سرپرستی هوشنگ سیحون برگزار می‌شد، به معماری علاقه پیدا کرد و تصمیم به تغییر رشته گرفت. تحصیل او در دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران شش سال ادامه پیدا کرد و پس از آن تعدادی پروژه را در ایران به سرانجام رساند. با پیروزی انقلاب اسلامی امانت تصمیم به مهاجرت گرفت و به کانادا نقل مکان کرد. دفتر معماری او هنوز فعال است.

اولین پروژه‌ی حرفه‌ای امانت طرح وی برای یادمان شهیاد (آزادی) است که در مسابقه‌ی ترتیب داده شده برای آن در سال ۱۳۴۵ برگزیده و بین سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۰ اجرا شد. پروژه‌ی بعدی او طرحی برای موزه‌ی پاسارگاد بود که به مرحله‌ی اجرا نرسید و پس از آن ساختمان‌های دانشگاه شریف (۱۳۵۳) و دانشکده‌ی مدیریت و بازرگانی (اتمام ۱۳۵۸) را در ایران طراحی کرد. از پروژه‌های بعدی او در خارج از کشور می‌توان به ساختمان سفارت ایران در پکن (اتمام ۱۳۶۱)، تعدادی از ساختمان‌های بهائیت در حیفا (۱۹۸۵-۱۹۸۴ میلادی)، مرکز آموزش‌های بین‌المللی (۲۰۰۱)، برج‌های مسکونی هاریزِنز[۱] سان‌دیگو (۲۰۰۱)، کتابخانه‌ی مرکزی سیچوآن چین (۲۰۰۵)، برج‌های لگاسی کانادا (۲۰۰۸) و دفتر امانت در ونکوور (۲۰۰۹) اشاره کرد. او تعدادی پروژه‌ نیز در کانادا و آمریکا در دست اجرا دارد.

002 300x201 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینه006 300x300 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینه781px Sichuan University Jiangan Library 300x230 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینهAmanat office 300x211 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینهBahai center 300x199 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینهFaculty of Management 300x195 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینهIran embassy 300x220 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینهLegacy towers 300x174 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینهSharif University 300x166 - حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینه

پروژه‌ی یادمان شهیاد (آزادی) مشهورترین اثر حسین امانت است که به دلیل موقعیت شهری خاص و ویژگی‌های معمارانه‌اش، کارکردی فراتر از هدف اولیه‌ی آن-ساخت یادمانی برای نمایش ایرانِ در حال گذار از تمدن جهانی-پیدا کرد. تناسبات بنا، هندسه‌ی دقیق آن و قرارگیری‌اش در میدانی وسیع که چشم‌اندازهای متعددی از آن را پیش روی ناظرین قرار می‌دهد، این اثر را به سمبل جاودانه‌ی معماری معاصر ایران تبدیل کرده است. علی‌رغم استفاده از تزئینات و هندسه‌ی پیچیده در شهیاد، امانت در کارهای بعدی‌اش کمتر به این شیوه تمایل نشان داده است. ساختمان‌های دانشگاه شریف و سفارت ایران در پکن تحت تاثیر گرایش وی به معماری بومی ایران قرار دارند اما در دیگر پروژه‌های او که خارج از ایران ساخته شده‌اند نمی‌توان چنین نشانی را سراغ گرفت. او به شکلی تعجب‌برانگیز از شیوه‌های کلاسیک یونانی برای طراحی ساختمان‌های بهائیت بهره می‌گیرد و در پروژه‌های عمومی و مسکونی‌اش هم شدیداً بر استفاده‌ی گسترده از شیشه و ترکیب احجام به شیوه‌ی مدرنیستی و بی‌هیچ تزئینی تاکید می‌ورزد. شاید بتوان امانت را معماری دانست که به اقتضاء زمان و مکان بستر طرح دست به انتخاب سبک مورد نظرش می‌زند و حالا که پروژه‌هایش در خارج از ایران اجرا می‌شوند نباید انتظار تداوم شیوه‌هایی را داشت که در ایران به کار می‌گرفت.

[۱] Horizons

نوشته حسین امانت: تنوع سبک‌شناسانه به اقتضای زمینه اولین بار در رویدادهای معماری پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 2
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.