معماری،آموزش معماری،معماری ایران،معماری اصفهان،معماری یزد،معماری آثار مشهور دنیا،مقاله معماری،جزوه معماری،پایان نامه معماری،معماری آسان،قبولی در رشته معماری،نقشه کشی،آموزش نقشه کشی،دانلود نرم افزار معماری،عکس معماری،بنایی،گالری معماری،طراحی معماری

کتاب اصول طراحی و مبانی معماری منظر

کتاب اصول طراحی و مبانی معماری منظر

دسته بندی : معماری ایران تاریخ : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع
  • مشخصات
  • مراکز تهیه

پیشگفتار مترجمین

آگاهی و تسلط بر اصول طراحی و مبانی معماری منظر یکی از ارکان بهبود فضای زیست و ارتقای کیفی فضاهای باز و سبز شهری و پیرامون شهری است. دانشجویان در رشته‌های سه‌گانه مهندسی فضای سبز، معماری منظر، و مهندسی طراحی محیط زیست دروسی در زمینه اصول طراحی منظر می‌گذرانند، که کمبود کتاب‌های متنوع و جامع دانشگاهی که دربرگیرنده تمام موضوع‌های مورد نیاز باشد، به یکی از مشکلات مزمن تبدیل شده است. با وجود چاپ و انتشار کتاب‌های جدیدی در زمینه اصول معماری منظر در ایران که بیشتر آن‌ها محصول ترجمه اساتید و محققین علاقمند می‌باشد، همچنان کمبود منابع روزآمدی که مبانی تئوری را با مثال‌ها و تصاویر کاربردی تلفیق نموده باشد، حس می‌شود. کتاب اصول طراحی و مبانی معماری منظرنوشته پروفسور نورمن کی بوث

که خود استاد اصول طراحی منظر،مهندسی سایت برای معماران منظر، برنامه ریزی و طراحی سایت در دانشگاه ایالتی أوهایو در امریکا می‌باشد و به مدت ٣١ سال تدریس این دروس را در رشته معماری منظر عهده‌دار بوده است؛ این فرصت را در اختیار مترجمین قرار داد تا نسبت به ترجمه و انتشار این منبع علمی-کاربردی اقدام نمایند.

مترجمین که خود از دانش اموخته های رشته معماری منظر می‌باشند، سعی نمودند تا با ترجمه‌ای سلیس و روان این فرصت را در اختیار دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری قرار دهند تا با در دست داشتن یکی از قوی‌ترین کتب آموزشی-دانشگاهی اصول طراحی و مبانی معماری منظر، ارتقای کیفی طرح‌ها و پروژه‌های دانشجویی‌شان را سرلوحه کار خویش سازند.

ساختار کتاب به نحوی سازماندهی شده تا شکل‌ها و فرم‌های اصلی در معماری منظر را در قالبی نظام‌مند و دسته‌بندی‌شده به مخاطب معرفی نماید. در مورد هر فرم یا کیفیت هندسی، پس از معرفی ویژگی‌های خاص هندسی، به کاربردهای آن در معماری منظر اشاره مستقیمی شده است. به علاوه در آخرین قسمت هر فصل به دستور کارهای هر فرم به طور ملموس و حرفه‌ای اشاره شده است. این سازماندهی موجب می‌گردد که حتی مخاطبین آماتور و دانشجویان مقطع کارشناسی و حتی مهندسان مشغول به کار در ادارت دولتی و شرکت‌های خصوصی؛ بتوانند همچون شناگری در دریای فرم‌ها و اصول‌ طراحی منظر شنا نموده و حس غرق شدن در گردابی از فرم‌ها و اصول گیج‌کننده را نداشته باشند.

علاوه بر نحوه سازماندهی مطالب و کیفیت بسیار بالای مطالب هر بخش؛ نام بردن از پروژه‌های اجرایی و معماران منظر مطرح که نام‌شان در سرتاسر دنیا شناخته شده است، نقطه قوت دیگری است که باعث می‌گردد مخاطب در حین آشنایی و تسلط بر فرم‌ها و اصول طراحی معماری منظر؛ با کار معماران منظر نام‌آشنای جهان پیوند خورده تا در صورت نیاز با مراجعه به منابع برخط و با ورود به تارنمای شرکت‌های معماری منظر و سایر مراجع قابل دسترس، به طور عمیق‌تری با کیفیت کار افراد مطرح در این زمینه آشنا شود. این ویژگی کتاب به طور ویژه برای محققان و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ارزش فوق‌العاده‌ای دارد.

مترجمان این اثر امیدوار هستند که کتاب حاضر بتواند تاثیر قابل توجه و مهمی را در عرصه آموزش و پژوهش معماری منظر ایران به جای گذارد. لذا موجب کمال امتنان خواهد بود نظرات اساتید و دانشجویان و پژوهشگران ارجمند به مترجمان ارسال، تا در چاپ‌های بعدی مورد توجه و اعمال قرار گیرد.

با آرزوی ایرانی زیباتر و لطیف‌تر

مهندس رضا فرهادی

دکتر سید محمد‌رضا خلیل‌نژاد

چکیده کتاب اصول طراحی و مبانی معماری منظر

کتاب اصول طراحی و مبانی معماری منظر
تالیف: نورمن کی بوث
ترجمه: رضا فرهادی، سید محمد رضا خلیل نژاد
ویراستار علمی: محمد جواد مهدوی نژاد
ویراستار ادبی: اکرم عارفی
ناشر: انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران
طراح جلد و‌ صفحه ارا: مریم خسروی
ناظر چاپ: احمد ارش
لیتوگرافی: رفاه
چاپ و‌صحافی: رفاه
شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه
تعداد صفحه: ۶۳۰
نوبت چاپ: اول، زمستان ۱۳۹۶

فروشگاه: تهران،‌ خیابان انقلاب اسلامی،‌ خیابان‌۱۶آذر،‌ نبش خیابان ادوارد براون،‌ خانه کتاب دانشگاه

تلفن:‌ ۶۶۹۷۳۴۲۳

پست‌الکترونیک: En.jahat@gmail.com

آدرس‌اینترنتی: jahat.ir

نوشته کتاب اصول طراحی و مبانی معماری منظر اولین بار در رویدادهای معماری پدیدار شد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 3
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.